Pages

Nyereményjátékok és ingyenes termékminták

 

A leggyorsabb a legbiztonságosabb


Egyéni keresés

A napokban, a Transrapid okozta vonatbaleset miatt felmerült a kérdés: a világ leggyorsabb vonatja tényleg egyben a legbiztonságosabb is? Szakértők továbbra is állítják, hogy igen, persze bizonyos feltételekkel…




A Transrapid nevű vonat több mint kétszáz kilométeres óránkénti sebességgel ütközött németországi tesztpályáján egy hagyományos szerelvénnyel, melynek következtében legalább húszan életüket vesztették.

Németország egyik legnagyobb büszkesége az a különleges technológiai újításon alapuló vonat, amelynek végsebessége elérheti akár a 450km/h-t is, és amely egészen múlt péntekig a világ legbiztonságosabb vonatjának számított. Persze szakértők szerint ma sem változott a helyzet, vagyis a fizika törvényei szerint a Transrapid valóban a legbiztonságosabb vasút. Ám a közvélemény a súlyos katasztrófát követően ugyancsak elbizonytalanodott: vajon nem veszélyesebb-e az óránként 400 kilométeres sebességgel száguldó vonat, mint egy hagyományos szerelvény.

Elvben biztonságosabb

Szakértők a pénteki Emsland mellett bekövetkezett vonatbalesetet követően gyorsan leszögezték: nem a technika mondott csődöt, hanem emberi mulasztásról volt szó. A technika ugyanis, a független szakértők véleménye szerint sem mondhat ily mértékben csődöt, ahhoz ugyanis az kellene, hogy a vonatszerelvény meghazudtolja a fizika törvényeit. A Transrapid működési elve ugyanis kizárja, hogy két Transrapid-szerelvény összeütközzön. Jelen esetben is a Transrapid egy vágányon várakozó hagyományos szerelvénnyel ütközött – írja a Spiegel Online.



A ThyssenKrupp és a Siemens gyárak közös fejlesztésének eredményeként próbaüzemen működő szerelvény mágneses hatásnak köszönheti gyorsaságát. A vonat a különlegesen kialakított, betoncölöpökre helyezett nyomvonalon tulajdonképpen egyáltalán nem érintkezik a sínnel, lebeg felette. Az előrehaladást egy folytonosan mozgó, elektromágneses mező biztosítja, amely tulajdonképpen maga után húzza az immár komolyabb súrlódástól megszabadult szerelvényt. A vonat emiatt érheti el akár a 450 km/h-s végsebességet.

Veszélyes tárgyak a sínen, emberi mulasztás

A mágnesesség törvénye miatt azonban egy pályán csak egy irányba képesek haladni a Transrapid-szerelvények; ráadásul egy mozgó szerelvény nem találkozhat ugyanazon a pályán álló kocsival, hiszen a gyorsan haladó mágneses taszítás miatt, a mágneses pontok képtelenek összeérni, összeütközni. Ez elvben tehát kizárja az ütközéses vasúti szerencsétlenség kialakulását. A gyors sebesség ellenére, ezért is állítják a kutatók és a fejlesztők, hogy a világ legbiztonságosabb vasútjával van dolgunk.

Valószínűség számítások szerint a német minőségbiztosító intézet - a TÜV Rheinland korábbi számításai alapján - arra a következtetésre jutott, hogy egy baleset bekövetkezésének esélye óránként és utasonként eléri a 10-9 értéket. Ez - a repülőgép-szerencsétlenségek számarányával azonos érték - igen jónak mondható. Szakértők szerint az egyetlen veszélyt a Transrapid számára az jelenti, ha a sínpályára kerül valamilyen nagyobb tárgy. Ez persze a hagyományos vasutaknál is balesethez vezet, de a Transrapidnál a gyorsaság miatt csökken a reakcióidő, valamint megnő az ütközés ereje. Ezt a tényezőt azonban már nem lehet kiszűrni, hiszen ilyen jellegű balesetnek minden közlekedési eszköz ki van téve.

Költséges beruházás

A vizsgálatok szerint a mostani szerencsétlenség emberi mulasztás következménye volt: egy nem megfelelően beállított váltó okozhatta az ütközést. Így a szakértők a Transrapidba vetett hitet, a tragédiát követően sem kérdőjelezik meg. Az 1987-ben felállított tesztpályán közel húsz év alatt egy baleset sem történt. Az egyetlen „normál” forgalomban lévő Transrapid a kínai metropoliszt, Shanghajt egy harminc kilométeres szakaszon köti össze a repülőtérrel. A négy éve forgalomban lévő szerelvénnyel eddig nem volt probléma, hacsak azt nem vesszük figyelembe, hogy a méregdrága jegyek miatt gyakorlatilag üresen közlekednek.


Transrapidot egyébként sok helyre terveztek már: az első kezdeményezés a Berlint Hamburggal összekötő szakaszhoz köthető, de megálmodták már Düsseldorf és Köln közé, valamint München belvárosa és repülőtere közé is. A beruházásokat viszont egyelőre elnapolták a tetemes költség miatt.

A müncheni projekt közel 1,8 milliárd euróba kerülne, melynek egy részét a német vasúttársaság, másik részét az EU illetve az állam állná, csakhogy így is hiányzik még közel egy milliárd euró. Megvalósulása esetén az utasok a városközponttól a repülőtérig lévő harminc kilométeres szakaszt nyolc perc alatt tudhatnák maguk mögött.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

London közlekedése


Egyéni keresés
Repülővel

Londont öt nemzetközi repülőtéren keresztül lehet elérni.

  • A legnagyobb, és egyben a világ egyik legforgalmasabb repülőtere a Heathrow, mely Londontól 24 km-re fekszik.
  • A másik jelentősebb reptér a várostól 40 km-re fekvő Gatwick
  • Emellett kisebb repülőterek is övezik Londont, mint a Luton a Stansted és a Dokkvidéken található London City Airport.


Heathrow

A Heathrow főleg a menetrend szerinti járatok felszálló- és leszállóhelye. Aki innen szeretné elérni a várost annak érdemes tudnia, hogy egy nemzetközi kaputól kilométereket kell gyalogolni, míg a főépületbe ér az ember. Emellett a repülőtérről bejutni a városba is elég drága.

A városba leggyorsabban a Paddington Station-ig közlekedő Heathrow Expressel lehet eljutni, mely 15 perc alatt teszi meg az utat. Innen akár már földalattival is tovább lehet utazni. Ennek a gyorsaságnak azonban ára van, a viteldíj 12 font.

A földalattival (Piccadilly Line) 40 perc alatt lehet elérni a West End-et, a viteldíj pedig 3,6 font. A földalatti megáll még a Kensigton, Knightsbridge, Park Lane, Piccadilly, Covebt Garden és King's Cross állomásokon is, azonban csak 5:00 és 23:40 óra között közlekedik ( vasárnap csak 6:00-tól).

Mintegy 10 fontért a London Regional Transport buszaival is el lehet jutni a városba. Az 1-es és 4-es terminálról, naponta 6:30- tól 22:15-ig félóránként induló buszok menetideje egy óra és szinte minden nagyobb hotelnél megállnak. Jegyet a buszvezetőnél válthatunk.

Aki szereti a kényelmet a jellegzetes fekete taxin is eljuthat a városba. Ez az uticéltól függően körülbelül 30 fontba (plusz borravaló) kerül.
Autókölcsönzésre is van lehetőség, erről érdemes a reptéren tudakozódni.

Heathrow
Foto: flickr by



Gatwick

A Gatwick repülőtér menetrendszeri és charterjáratokat is fogad. Többek között a MALÉV gépeit is. Ennek a repülőtérnek nincs földalatti összeköttetése, de több buszjárattal is eljuthatunk a Victoria távolsági buszpályaudvarra.

A Gatwick Express-sel 30 perc alatt 10,5 fontért (a gyerekek 4 éves korig ingyen, 15 éves korig fél áron utazhatnak) juthatunk a városba. A járatok 5:00 és 24:00 között 15 percenként, utána óránként indulnak.

A Connex South Central vonatai is a Victoria buszpályaudvarra visznek, mintegy 8,2 fontért. A menetidő kb. 40 perc.
A Thameslink vonatai a King's Cross, Farringdon, London Blackfriars és London Bridge állomásokon állnak meg, a viteldíj 9,8 font. A menetidő akár 1 óra is lehet.

Gatwick
Foto: flickr by ccqd



London City Airport

A repülőteret főleg az üzleti utazók használják, mintegy 18 európai város érhető el innen. A belvárosba két kisbusszal lehet eljutni.
Az egyik busz 25 perc alatt a Canary Wharf földalatti állomáson át a Liverpool Street Stationig visz, míg a másik a Canning Town pályaudvarig közlekedik. Innen át lehet szállni a városközpontba tartó járatokra.
A 473-as busszal a Plaistow földalatti megállóig lehet eljutni.


Luton

A London környéki kisebb repülőtér főleg "fapados" járatokat fogad (Wizz Air, Easyjet).
Lutont a Thameslink vasútvonal köti össze a King's Cross és a London Blackfriars állomásokkal. A menetidő (a King's Cross-ig) 40 perc, a vonatok 20 percenként indulnak.
A repülőtérről a vasútállomásig kisbusszal lehet eljutni.
Távolsági busszal (Green Line) a Victoria buszpályaudvarig juthatunk el mintegy 90 perc alatt.


Vasúton

Vasúton az Eurostar expresszvonattal lehet beutazni a Csalagúton keresztül. A járatokra a Paris Nord (menetidő 3 óra) és a Brüsszel-Midi (menetidő 160 perc) vasútállomásról lehet felszállni, és a londoni Waterloo pályaudvarra érkeznek.
A menetjegy kora reggeli és késő esti járatokra olcsóbban kapható. A jegyelővétel nem előírás, de főszezonban célszerű előre megváltani a menetjegyet.

Eurostar vonat
Foto: flickr by skasuqa



Komppal

A kontinensről 20 kikötőből indulnak kompok a Brit szigetre (12 kikötőbe), innen tömegközlekedéssel, vagy gépkocsival juthatunk el Londonba.
Aki autóval indul el a kontinensről nem csak komppal, de Nord-Pas de Calais- ból a Csalagúton is átjuthat a szigetre (Folkestone- ba)

Komppal a legrövidebb út (75-90 perc) Calais és Dover között, itt a P&O és a Seafrance kompjai mellett a Hoverspeed nagy sebességű hajóival is utazhatunk (így a menetidő csak 40 perc).

Ugyancsak a P&O val lehet eljutni Portsmouth- ból Cherbourg-ba és Le Havre- ba is.
A Stena Line Hook of Hollandból visz el Harwichba, valamint az Ír- tengerre.
Portsmouth és Caen valamint Plymouth és Santander (Spanyolország) között a Brittany Ferries közlekedik.

P&O komp
Foto: flickr by garybembridge


Helyi közlekedés

Helyi érdekeltségű vasút (Docklands Light Railway)

A helyi érdekeltségű vasút szerelvényei automata irányításúak, díjszabásuk megegyezik a metróéval. Ezzel a járművel a Bank és a Tower Hill földalatti megállótól Becktonig (Kelet- London) lehet közlekedni, illetve Greenwich-en keresztül Lewisham-ig.



Földalatti

Londonban a leghatékonyabb és leggyorsabb közlekedési forma a földalatti. Azonban tudni kell róla, hogy csúcsforgalom (8:00-9:30 és 17:00-18:30) idején rengetegen utaznak metróval és ezért az állomásokon és a szerelvényekben is nagy a zsúfoltság.
A tube, vagyis a földalatti 5:30-tól körülbelül éjfélig jár, a jegyeket pedig zónák szerint kell megváltani. A metró-hálózat hat zónára van osztva, és ezek szerint történik a díjazás.
A jegyeket az elektronikus kapukon való átjutásig meg kell őrizni, különben kellemetlen meglepetések érhetik az utazót!

Londoni földalatti
Foto: flickr by vivido


Busz

A jellegzetes londoni buszok, a Doubledecker-ek a földalatti hálózathoz igazítva járnak. Éjszaka minden járat óránként indul a Trafalgar Square-ről a leginkább kihasznált útvonalakon.

Doubledecker busz
Foto: flickr by Tom Purves

Taxi

London híres fekete taxijairól (cab), és taxisairól, a cabbie-kről.
A sofőrök szigorú feltételek mellett tesznek vizsgát és csak engedéllyel közlekedhetnek. A díjazás kilométerenként történik, melyet az óra mér.
Telefonos rendelés esetén érdemes azzal is számolni, hogy az oda utat is felszámolják.
Érdemes azonban késő éjjel óvatosnak lenni a taxikkal, mert ilyenkor a hivatalos fekete taxik már nem járnak, helyüket az engedély nélküli, olykor megbízhatatlan minitaxik veszik át.

Londoni cabbie (taxi)
Foto: flickr by Adam Mulligan



Autóval

Aki nem saját gépkocsival érkezett, annak lehetősége van autót bérelni, amennyiben elmúlt 20 éves és jogosítványa egy évnél régebbi. A biztosítás többnyire beleszámít a kölcsönzési díjba, amely heti 200 fontnál kezdődik (!).
Autót azonban akkor érdemes kölcsönözni, ha Londonon kívülre tervezünk kirándulást, ugyanis a városi közlekedés elég kaotikus (nem beszélve a baloldali közlekedésről) Rengeteg az egyirányú utca és a türelmetlen gépkocsivezető. Emellett a belvárosban hétköznap 7:00-18:30 5 fontos "dugódíjat" is kell fizetni. Az alkoholfogyasztás szigorúan tilos, és a biztonsági öv használatát is szigorúan ellenőrzik.

Hogyan spórolhatunk a közlekedésen?


Vásárolhatunk egynapos turistajegyet, mely korlátlan utazást tesz lehetővé a metrón, a buszokon és a helyi érdekeltségű vasúton. A kedvezmény zónák szerinti felosztásban kapható. Az összes zónát lefedő (6 zóna) One Day Travelcard 8,2 fontba kerül. A jegyek kaphatók sok újságárusnál illetve a földalatti pénztáraiban.

forrás: http://www.londoninfo.hu/index.php?menu=2&lang=1

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

A világ leggyorsabb vonatai


Ma már a világ számos pontján közlekednek olyan szélvészgyors szupervonatok, amelyeket még épphogy csak észrevettünk, és már a távolban járnak. A nagysebességű vasút kategóriába azok a szerelvények tartoznak, amelyek 200-320 km/h-s sebességet is elérik. A villámgyors csodák különösen a Távol-Keleten népszerűek, de Európában is egyre több száguld belőlük. Nálunk ugyan még nincs ilyen gyors vonat, van viszont Blikk Bumm!

--> Shinkansen Trains (Japán)
Shinkansen Trains (Japán)
A világ leggyorsabb vonatai minden kétséget kizáróan a Shinkansen Trains járatai Japánban, ezek aztán tényleg repesztenek: 361 mérföldet tesznek meg óránként, azaz 578 kilométert! Persze azért többnyire nem mennek ennyivel, ez csupán egy kísérleti teszt eredménye volt, mindenesetre 2003 óta világrekordnak számít a fenti teljesítmény. A vonat az MLX01 maglev volt, azaz egy mágneses lebegtetéssel működő vonat, ezt a technológiát egyébként már a 70-es években is alkalmazták Japánban, Franciaországban és Németországban.



Eurostar (Anglia-Franciaország-Belgium)

Egy gyümölcsöző nemzetközi kooperáció eredménye a Eurostar nevű project, amely Belgiumot, Franciaországot és Angliát hivatott összekapcsolni. Londontól Brüsszelig immár csupán 1 óra és 43 perc az út, míg Párizsba kicsivel több mint két óra alatt ér oda a Eurostar. A Londonba érkezők ráadásul az újonnan renovált, gyönyörű Century St. Pancras vasútállomásra futnak be, ami a viktoriánus építészet egyik leghíresebb alkotása.








Train à Grande Vitesse (Franciaország)

Train à Grande Vitesse (Franciaország)Avagy ismertebb nevén a TGV. Ahogyan a franciák másik büszkesége a Concorde repülőgép sorra döntögeti a rekordokat, 2007 áprilisában például a világ leggyorsabb nem mágneses lebegtetésű vonatának bizonyult, 571 kilométeres óránkénti sebességgel, ami szintén kísérleti eredmény, az utasokat általában „csak” 320-as tempóban furikáztatják. Az addigi francia rekordot egyébként a 70-es években állította fel az Aérotrain nevű maglev vonat, ami elérte a 427 km/h-s sebességet is.






Alta Velocidad Española (Spanyolország)

Festői nemzeti parkok mentén süvít a spanyolok leggyorsabb vonata, amely az kitűnően kiépített vasúthálózatnak köszönhetően minden jelentősebb várost érint. Az Alta Velocidad a spanyolok büszkesége, hiszen 347 kilométert is megtesz egy óra alatt. Biztosan nem lesz ez másként a most épülő, a francia határ és Barcelona közt épülő szakaszon sem, amelynek egy részét a Pireneusokba fúrt alagút jelenti majd.

Shanghai Maglev Train (Kína)

Shanghai Maglev Train (Kína)A Távol-Keleten meg vannak őrülve a gyorsaságért, Kínában pedig bőven van terep a száguldozásra, ugyanis az elmúlt néhány évben több mint 6000 kilométernyi sínpár épült az országban, ami így mára a világ legnagyobb nagysebességű vasúti hálózatát alkotja, amelyben kis híján 200-al robognak a gőzösök utódai. Kínában is vannak maglev vonatok, Shanghai repteréről a belvárosba nyolc perc alatt érhet be a turista, közel 430 km/h-s sebességgel. De Tajvanban is szeretnek az emberek hamar odaérni, a Taiwan High Speed Rail a sziget északi végén lévő Taipeiből a délen lévő Kaohsiungba másfél óra alatt odaér, ami nem csoda, ha egyszer megy mint a golyó, több mint 300 km/h-val.

InterCityExpress (Németország)

Noha a német IC-t jó tíz éve nem fejlesztették, és hagyták, hogy a TGV minden babért learasson, a szorgalmas germánok most végre észbe kaptak, és igyekeznek beszállni a ringbe. A harmadgenerációs ICE nemrég állt szolgálatba, és a Drezda-Düsseldorf távon máris 328 km/h-val közlekedik, de hamarosan Belgium, Hollandia és Franciaország útjain is feldübörög majd. Közben a németek is ügyködnek a saját maglev vonatukon, ami viszont óránkénti 547 kilométer megtételére is képes lesz.


Eurotem (Törökország)

Eurotem (Törökország)
Míg a bürokrácia jeles képviselői azon vitatkoznak, hogy vajon Törökország elég fejlett-e ahhoz, hogy az Európai Unió tagja legyen, addig a törökök szép csendben megépítették a saját gyorsvasút-hálózatukat. A Spanyolországtól kapott vonatokkal szeretnék az Isztambul és Ankara közötti út időtartamát a felére csökkenteni, így csupán három órát venne igénybe az utazás. Erre minden esély megvan, hiszen a Eurotem járatainak nem lesz probléma az óránkénti 297 km-es sebesség sem. Eközben a törökök már a következő lépésen gondolkodnak: Dél-Koreával közösen a Eurotem következő generációját tervezik, amely mintegy 50 km/h-val lesz gyorsabb a jelenleginél.




  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Japáné lesz a leggyorsabb maglev


Egyéni keresés
Japáné lesz a leggyorsabb maglev
A maglev, teljes nevén mágneses lebegtetésű vonat és a hozzá tartozó pálya összköltségét 45 milliárd dollárra becsülik. Jelenleg egyetlen utasszállító maglev létezik, ami egy mindössze 30,5 kilométeres távon közlekedik Sanghaj pénzügyi negyede és a Pudong repülőtér között.

A Központi Japán Vasúttársaság (JR Central) tervei szerint a 2025-ös pénzügyi évre készülnek el egy lineáris motoros maglev vonattal, ami Tokió és Közép-Japán között egy 290 kilométeres szakaszon fog közlekedni. Utazósebessége óránkénti 500 kilométer környékén fog mozogni, szemben a 2002-ben szolgálatba állt sanghaji vonat 430 km/h sebességével. A JR Central mágneses lebegtetésű vonatja 2003-ban egy tesztpályán 581 km/h sebességet is elért. A cég jó ideje várja az állami segítséget tervei megvalósításához, ami azonban a mai napig nem érkezett meg, illetve már nem is várható, ezért a 2025-ös dátum.

A japán maglev akkortájt áll szolgálatba, amikor a szigetország híres "Sinkanszen" vonatjai nyugalomba vonulnak. A ma már 300 km/h sebességgel közlekedő Tokaidó Sinkanszent az 1964-es tokiói olimpia előtt mutatták be a világ ámulatára. A világ leggyorsabb hagyományos vasúti technikájával épített vonata a francia TGV, ami 320 km/h sebességgel közlekedik. Bár a JR Central még nem határozta meg a pontos pályavonalat, az egyik éves jelentésben az "első fázist" Tokió és Nagoja ipari központja közé helyezné. A vasúttársaság szóvivője szerint a második fázis Nagoját kötné össze japán második legnagyobb városával, Oszakával.

A cég vezetése az ünnepek előtt fogadta el a tervet, annak tudatában, hogy mire megvalósul az üzembe helyezés, a társaság több mint 40 milliárdos adóságot halmoz fel, ami számításaik szerint nyolc év alatt fog a jelenlegi szintre visszaállni.

Japán mellett több másik ország is tervezi a maglev vonatok bevezetését. Bajorország, a leggazdagabb német tartomány szeptemberben jelentette be, hogy 2014-re megépítené az első német kereskedelmi maglev-vonalat München városa és egyik, 37 kilométerre fekvő repülőtere között. A tartomány vezetése annak ellenére adta meg az engedélyt a két kivitelező, a Siemens és a ThyssenKrupp számára, hogy tavaly egy teszt során a vonat egy álló karbantartó járműbe csapódott. A balesetben 23 ember vesztette életét.

Ugyanakkor Kína is tervezi maglev-vonalának meghosszabbítását Sanghajtól Hangzhouig, szintén a két német cég közreműködésével. A 2010-re befejeződő projekt hatására a kínai pálya 170 kilométeresre nő, bár ennek ellentmondanak az állami média közleményei, ami szerint a bővítés minden bizonnyal csúszni fog, de az sem kizárt, hogy teljes egészében meghiúsul. A maglev tervekből az USA sem maradhat ki. Az amerikaiak jelenleg a lehetséges helyszíneket tanulmányozzák első kereskedelmi maglev szolgáltatásuk építéséhez. Az egyik esélyes egy Washington és Baltimore közötti vonal.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

A világ egyik legnagyobb hajója


Egyéni keresés

Az Independence of the Seas a világ egyik legnagyobb óceánjáró személyszállító hajója. De milyen lehet, amikor egy ilyen monstrumot először a vízre bocsátanak, s a hajókürtök indulást jeleznek?
A finnországi Turkuban épült kolosszus az angliai Southampton kikötőjéből futott ki háromnapos próbaútjára, s én azon szerencsések közé tartoztam, akik ott álltak a fedélzeten, lenyűgözve. Igyekeztem is a hajó minden szolgáltatását kipróbálni.
Az óriásra, az Independence of the Seas a Royal Caribbean International hajótársaság zászlóshajójára Southampton egyébként nem túl szép kikötőjében szálltam fel. Ami elsőre lehetetlen feladatnak tűnt, azt a beszálláskor kapott hajótérkép segítségével sikeresen megoldottam: megtaláltam a kabinomat. Ablakából éppen a promenádra láttam, amely nem más, mint egy „West End City” hangulatot árasztó belső sétány a hajó közepén, kávézókkal, pubokkal, üzletekkel.
A promenád végén beszálltam az egyik panorámaliftbe, amely a hajó tetejére repített. A H2O Zone-nak nevezett óriási fedélzet egy hatalmas élményfürdő, ahol a vizes élvezetek teljes tárháza elérhető. Az úszómedencéket vízzel elárasztott területekkel építették körbe, melyek lényegét akkor értettem meg, amikor a hajó már kifutott a tengerre. A hullámzás ugyanis folyamatosan kimozdította a vizet a medencékből, ami így nem a fedélzetet borította el, hanem a körülötte kiépített kis szigeteket.
A hatalmas úszómedencék mellett több jakuzzi is helyet kapott. A legizgalmasabb élményt azonban a hajó oldalára helyezett, a tenger fölé kinyúló két nagy pezsgőfürdő szerezte, ahol tizenegy emeletnyi magasságban, bugyogó meleg vízben ültünk a semmi fölött. Alattunk és előttünk a kristálytiszta kékség! A fedélzet másik részén a gyerekeknek kialakított, színes szökőkutakkal, vízesésekkel tarkított izgalmas vízi játszótér várja a kicsiket. Ebből a csodavilágból jó időben biztosan nem lehet kicsalogatni a gyerkőcöket.
A hajó egyik legkülönlegesebb szolgáltatása a szörfözés. A Flow Rider egy mesterséges hullámokat „előállító” szörfszimulátor, amelynek segítségével kisebb-nagyobb deszkákon hullámlovagolhatunk a fedélzeten. A hajó két profi animátorának ez gyerekjáték volt, de büszke vagyok rá, hogy néhány másodpercre nekem is sikerült a hullámok hátán maradni.
Ha nem lett volna elég az eddigi testmozgás, biztosan felmászom a falra is. Nem tévedés! A hajó fedélzetén még ezt az extrém sportot is kipróbálhatjuk. A mutatványhoz falmászó felszerelést is kapunk, és a mászófal tetején pazar kilátásban gyönyörködhetünk.
A fedélzeti mulatságokról hamarosan a wellness részleg kényeztetéseire váltottam, ahol a gőznek és a száraz szaunának köszönhetően gyorsan át lehet melegedni, ha odafönt éppen süvít a szél. A szaunák közelében van a fitneszrészleg, ahol megszámlálhatatlanul sok, már-már futurisztikusan korszerű gép csalogat az újabb erőpróbára. Az önkínzást enyhítendő, itt, a hajó 11. emeletén is csodás panoráma tárul elénk.
A legfelső, 15. szinten egy kápolna kapott helyet – gondolva azokra a romantikus lelkületű párokra, akik esküvőjüket a nyílt tengeren szeretnék megtartani. A 14. emeleten lévő bárokból és éttermekből a legszebb a kilátás, innen az egész hajó – különösen a fedélzet – jól belátható. A 13. emeletet a sport jegyében építették kosár- és röplabdapályával, valamint a korábban már említett mászófallal és a Flow Riderrel.
Hogy a golfrajongók se unatkozzanak, csak úgy, mellékesen kialakítottak még egy mini golfpályát is. Ha valakinek ennyi mozgás nem elég, akkor a 12. szinten lévő joggingpályán körbefuthatja az egész hajót, akár többször is, és ha elfáradt, bevetheti magát a Spa-részlegbe, ahol számtalan masszázzsal és kezeléssel kényeztetheti magát.
Úton a Windjammer étterem felé azon töprengek, vajon az eddigi élmények után milyen ínycsiklandó varázslat várhat még rám. A választék nehezen leírható, az elénk táruló kínálat alaposan megdolgoztatja érzékeinket. Az előételek, főételek, desszertek és gyümölcsök hatalmas ízorgiával kecsegtetnek. Mindezt pazar eleganciával tálalva, pedig rengeteg embert kell itt magas színvonalon kiszolgálni. Persze, ha valaki nem ebédidőben szeretne enni, akkor sincs gondban, a hajón mindig nyitva talál legalább egy snack bárt, pizzériát vagy pubot.
A hajó két, nagy kristálycsillárokkal díszített fényűző éttermében ültetéses á la carte vacsorát szolgálnak fel, ide illik az alkalomnak megfelelően öltözni. A hajón nyomtatott és a kabinba minden nap frissen bekészített fedélzeti újságból tájékoztatnak arról, milyen öltözetben kell vacsorázni. Aki nem hozott öltönyt vagy nyakkendőt, beszerezheti azt a hajó valamelyik elegáns butikjában.
Az ilyen vacsorákon nehéz a választás, hiszen mind az öt előételt szívesen végigkóstoltam volna, a főételekről nem is beszélve. A gazdag kulináris választék minden fogásra igaz: ehetünk olasz salátaspecialitást, francia csigát, a legízletesebb tengeri herkentyűket, thai levest vagy éppen angol beefsteaket. A borválaszték is pazar, nem csoda, ha nehéz befejezni egy ilyen estebédet. Pedig a vacsorával nem ér véget a program, ilyenkor kezdődik az igazi éjszakai élet.
Egyik este a hajó jégpályáján bemutatott, elképesztően színvonalas jégrevüt választottam, és nem csalódtam. A világ minden tájáról összeválogatott művészek társulata fantasztikus műsorral lepett meg, az orosz csasztuska, a mambó és a rumba csak egy-egy morzsa a gazdag repertoárból. A jégpályát egyébként napközben az utasok is használhatják. Ha pedig valakinek ez már sok az aktív kikapcsolódásból, s csendes órácskákra vágyik, akkor elbújhat a könyvtárban, internetezhet a hajó business centerében, vagy egyszerűen csak napozgathat valamelyik fedélzeten.
Egy ilyen óceánjárón nélkülözhetetlen a kaszinó, ahol akár még a hajóút árát is visszanyerhetjük, például a roulette-en, a black jacken vagy a félkarú rablókon. A fedélzeten persze vásárolhatunk is: több ajándékbolt, butik csábító kirakata kínálja az emléktárgyakat és az elegáns órákat, ékszereket igazán kedvező, vámmentes árakon. A váltakozó színű fényekkel megvilágított promenádon nehéz úgy végigsétálni, hogy ne vegyünk semmit.
Utazásom búcsúvacsorája után a hajó több száz fős színháztermében előadott táncshow kápráztatott el. A promenádon közben jelmezes felvonulás zajlott, gólyalábon táncoló figurákkal, és már meg sem lepődtem azon, hogy a jégpálya területét most éppen diszkóvá alakították, ahol fergeteges buli zajlott hajnalig. Kár, hogy reggel le kellett szállni…

Independence of the Seas
A hajó 160 000 tonna súlyú, összesen 3634 utas szállítására képes. Konferenciatermének befogadóképessége 400 fő. A hajó maximális sebessége 21,6 csomó, azaz 40 km/h. Az Independence of the Seas februárban és márciusban Fort Lauderdale-ből (Miami) indulva nyugat-, illetve kelet-karibi útvonalakon közlekedik, áprilistól pedig európai körutakat tesz.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Síneken guruló maharadzsa-palota


Egyéni keresés

 

Síneken guruló maharadzsa-palota



El tud képzelni a kedves olvasó egy síneken guruló, minden luxussal felszerelt, pompás maharadzsa-palotát? A híres vasutakat bemutató sorozatunkban ezúttal a világ luxusvonatainak talán legszebbikével, de mindenképpen a legkülönlegesebbel ismerkedhetnek meg. Európának ott van az Orient Expressz, India büszkesége pedig a Palace on Wheels.
A "Síneken guruló Palota" valóban fejedelmi élményt kínál vastag pénztárcájú utasainak, ugyanis a szerelvény kocsijai egykor indiai előkelőségek tulajdonában voltak. A vagonok sosem tartoztak az Indiai Államvasutak "kötelékébe", már csak azért sem, mert a gazdag belső díszítésű kocsikat a mindennapi forgalomban lehetetlen lett volna közlekedtetni. Az egyes vagonok az ország függetlenné válását megelőzően Rajputana, Gujarat, Nizam Hyderabad államok maharadzsái és a brit alkirály személyes használatában voltak.
A kocsikat évtizedeken át külön tárolták és a karbantartást sem együtt végezték el rajtuk, mígnem 1982-ben kifutott első útjára a különböző stílusú kocsikból összeállított első Palace on Wheels szerelvény. Később, 1990-ben, majd 1995-ben a szerelvényeket átalakították a metrikus mértékegységek szerint, s immáron tizenkét éve ez az új szerelvény van szolgálatban. A szerelvény jelenleg 14 kocsiból áll, két étkezőkocsival, egy bárkocsival és négy szerviz kocsival, amelyekben a konyhák és a személyzeti hálóhelyek vannak.
Forrás: [origo]
Az egyik hálókabin
A 14 hálókocsi mindegyike más-más díszítésű, az egykori királyi államok stílusjegyeivel. A hálókabinok mindegyikében külön fürdőszoba található, s a vonaton zeneszalon és könyvtár is van.
Akár egy luxushotel
Minden egyes szalonkocsi az egykori radzsasztáni hercegségek után kapta a nevét, így a szerelvényben van Udaipur, Bikaner, Jaipur vagy éppen Jaisalmer névre keresztelt vagon is. A kocsik belső kialakítása, a bútorok, festmények, kárpitok, dísztárgyak mind-mind az adott hercegségre jellemző motívumokkal díszítettek, mégis a teljes szerelvény belső kialakítása egységes képet mutat. A kocsik kívülről elegáns krém-sárga festést kaptak, s mindegyik kocsit az adott hercegség címere díszíti.
Forrás: [origo]
Minden kocsiban négy hálófülkét alakítottak ki külön zuhanyzóval és mellékhelységgel. A kocsihoz egy főkomornyik és egy utaskísérő tartozik, akik a többnyire egyhetes utazás alatt lesik a vendégek minden kívánságát. Az étterem kocsikon felül minden egyes szalonkocsiban van egy minikonyha, ahol teát, kávét és rágcsálnivalókat készítenek az utasoknak.
Az étteremvagonokban a vonat saját séfje komponálja a napi menüt, amely nemcsak indiai és radzsasztáni fogásokból áll, de a kínai és a kontinentális konyha finomságait is megkóstolhatják az utasok. A vonaton ezen felül - talán egyedül az úszómedencén kívül - minden olyan szolgáltatás megtalálható, amit egy luxusszálloda tud nyújtani vendégeiknek. Az utasok a nap 24 órájában igénybe vehetik a mosoda szolgáltatásait, minden egyes állomáson külön a vonat utasai számára orvosi ügyeletet biztosítanak, de fodrászat és szépségszalon és ajándékbolt is a vendégek rendelkezésére áll, a gyerekek számára pedig minden nap programokat szerveznek.
Forrás: [origo]
Keresztül Indián
A luxusvonat is pontos menetrend szerint közlekedik, s minden szerdán Delhiből indul egyhetes útjára, hogy utasaival bejárja Radzsasztán állam legszebb látnivalóit, a városoktól a monumentális erődökön át a pompás palotákig, hogy végül az út végén megérkezzen Agrába, ahol a világ talán legismertebb műemléke, a Tah Mahal várja az utasokat.
Az utazás első állomása a Delhitől 200 kilométerre lévő Jaipur, a rózsaszín város, ahol a maharadzsa még ma is a városi palotában lakik. A palotának egy része éppen ezért nem látogatható. Az út ezután Jaisalmer városába visz, amely a Thar-sivatag szélén fekszik és legismertebb látnivalója, a hatalmas, az egész várost uraló homokkőből épült erőd. A vonat Jodhpur és Udaipur városok érintésével halad tovább és megáll India legnagyobb nemzeti parkjánál, a Ranthambore nemzeti parknál is, ahol kis szerencsével tigriseket is láthatnak az utasok. A kirándulás utolsó állomása Agrában van, majd Delhiben végződik az út.
Az eredeti koncepció mellett több más indiai államban is működik hasonló luxusvonat, Gujaratban például a Royal Orient, Maharastra államban pedig a Deccan Odyssey fedélzetén járhatják be az utasok India nyugati partvidékét és Goát. Az igazi, az eredeti és a leginkább különleges élményt azonban mégis a Palace on Wheels nyújtja a vendégeknek.
A luxusvonat az időjárás korlátai miatt októbertől márciusig közlekedik, az egyágyas kupékért napi 485 dollárt kell kifizetni, míg a kétágyas elhelyezés ára naponta 350 dollárt kóstál. Ezért az árért a kívánt elhelyezést, a napi többszöri étkezést és az állomásokon idegenvezetős kirándulásokat kapnak a résztvevők.
A borsos árak ellenére a legtöbb járatra már hónapokkal az indulás előtt elkel az összes jegy, így aki helyet szeretne foglalni magának, nem árt, ha időben lép. A jegyeket az alábbi honlapon lehet lefoglalni, vagy érdemes valamelyik indiai utazásokra specializálódott iroda segítségét kérni.
[origo]

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Arany szekér: elindult az új indiai luxusvonat


Egyéni keresés

Példátlan felszereltségű luxusvagonokat helyeztek forgalomba az India középső részén fekvő Karnataka tartományban. Az elsősorban üzleti utazóknak szánt szerelvényeken úgy tűnik, megjelennek az egyszerű turisták is, akik a társaság által kínált három nagyszerű körút közül választhatnak, a luxuskategóriához képest nem is olyan drágán.



A Golden Chariot (arany szekér) első hivatalos "Indiai Örökség" útját a napokban tette meg. A hétnapos út során olyan városokat érintenek az utazók, mint Mysore, Srirangapatna, a Nagarhole Nemzeti Park, Shravanabelagola, Belur, Halebidu, Hampi, Badami, Pattadakal, Aihole, és végül Goa érintésével újra Bangalore.
Karnataka, India legnagyobb tartománya főleg történelmi és kulturális kincseiről híres. Az örökség túrán érintett történelmi városok is igen régen, a XI-XIV században élték virágkorukat. Ezeken a helyeken a turisták megejtően szép templomokat, imahelyeket, palotákat, és építészeti remekműveket csodálhatnak meg. A legérdekesebb állomás talán a Tungabhadra folyó mentén fekvő Hampi, illetve annak Vhittal temploma, ahol a luxusvagon névadóját, az Arany Szekeret is megtekinthetik a turisták.
A luxusvagonok
Az Arany Szekér pazar, kissé rusztikus eleganciája egyszerre 88 utas kényelmét szolgálja minden fülkében wifi hálózattal, hat csatornás LCD tévével, légkondicionálóval, saját fürdőszobával, luxus kiegészítőkkel és első osztályú kiszolgálással. A szerelvényhez tartozik továbbá két étterem, (két és négyfős asztalokkal) egy konferencia és egy edzőterem, valamint egy társalgó.
Forrás: [origo]
A faragott mennyezet, a súlyos drapériák, a gazdagon díszített bútorok, a kézi készítésű indai selyem ágynemű a prémium kategória iránt elkötelezett turisták álmainak netovábbja - vélik a szakemberek-, de igazi élményt jelent az egyszerű utazók számára is, hiszen a díjszabás igen kedvező.
Forrás: [origo]
Útvonalak és tarifák
A tervek szerint a továbbiakban hétfői indulásokkal három darab 7 napos körutat kínálnak, így a Bangalore-Bangalore, a Bagalore-Goa illetve a Goa-Goa útvonalakra lehet foglalni. Az utak mindegyikébe a programokért és a kiszolgálásért felelős Mapple Group munkatársai ügyesen belecsempésztek egy-egy bevásárlást, dzsip-túrát, hajókirándulást, barlanglátogatást és strandolást is.
Forrás: [origo]
A 7 napos "Indiai Örökség" luxusvonatozás ára 1600-4000 dollár között mozog, egy-két-vagy háromfős foglalástól illetve szezontól függően. Az ár egyedül az italok árát és a ruha mosás valamint tisztítás költségeit nem tartalmazza, minden más étkezést, szolgáltatást, és belépőt viszont igen.
A terv: luxusvonat kirándulások India szerte
Vittala Murthy a régió turisztikai hivatalán vezetője elmondta, hogy a legkevésbé sem aggódik a gyér érdeklődés vagy az alacsony foglalások miatt, hiszen ahogy mondta, csak az "Indiai Örökség" túra első állomásaként feltüntetett Mysore, évente két és félmillió turistát vonz, ami pedig alig húszezerrel kevesebb, mint a világhírű Taj Mahal éves látogatószáma.
Forrás: [origo]
A szakemberek szerint legalább nyolc ehhez hasonló luxusvonat kirándulást lehetne megvalósítani India szerte, a már ismert három másik luxus vonatút mellé, meglovagolva az ország igen kedvezően alakuló turisztikai mutatóit: csak az üzleti utazások piacán közel 35 százalékos növekedés tapasztalható az iparágban, ami hozzávetőlegesen 10 milliárd rúpiás forgalmat generál (160 millió euró) az egymilliárd lakosú dél-ázsiai ország számára.
Szabó Kata


[origo]

A cikket az alábbi címen találja az [origo]-ban:
http://origo.hu/utazas/20080328-india-karnataka-allam-uj-olcso-luxusvonat-golden-chariot-bangalore.html

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

450 km/óra – vonat, ami gyors, mint egy repülőgép


Egyéni keresés


450 km/óra – vonat, ami gyors, mint egy repülőgép



Kínában átadták a forgalomnak az első mágneses lebegtetésű vasutat. A másodperc pontosságú, környezetbarát és tökéletesen rázkódásmentes járművek óránkénti sebessége négyszázötven kilométer. Kanyarokban csak kétszáz mert az az utasokat nem lehet kitenni ennél nagyobb centrifugális erőnek.

A maglev egyesíti a repülőgépek sebességét a vonatok kényelmével, gyors ki és beszállást biztosítva a városok szívében elhelyezett megállókban. Szakértők azt jósolják, hogy a jövő generációi repülőtér helyett a maglev állomásokat fogják célba venni.

Nemsokára beköszönt majd a légi forgalmi dugók kora. Csakhogy az olaj egyre drágább lesz és a repülés költségei is a sokszorosára fognak nőni. Egy 747-es percenkénti fogyasztása százhetven liter. Ebből percenként három személyautót lehetne tele tankolni. A légiipar Akhillesz-sarka a hétszáz kilométernél rövidebb utazásokban rejlik. Márpedig az Egyesült Államokban az ezer kilométernél rövidebb utak teszik ki a légitársaságok forgalmának ötven százalékát. Ezek az utak költségesek, nem hatékonyak, ráadásul fölöslegesen sok géppel terhelik az eget. Erre a távolságra kínál alternatívát a mágnesvasút.




A jármű a mágneses taszítás jelenségét használja fel úgy, hogy a pályával együtt mágneses rendszert alkot, ami a lebegteti. A lebegtető és meghajtó rendszerek elektromágnesek segítségével működnek. A mágneses mezőt dróttekercsen átvezetett elektromos árammal gerjesztik. Minél nagyobb a tekercsszám és az áramerősség, annál nagyobb a mágneses mező. A mágnesek áramellátását számítógépek vezérlik, pontosan tíz milliméterrel a pálya felett lebegtetve a szerelvényt. A világításhoz és a fedélzeti számítógépekhez szükséges áramot működés közben óriás akkumulátorok biztosítják, amelyek egyben a mágnesek tartalék-áramforrásai is. Áramszünet esetén a maglev nem esik rá hirtelen a sínpályára, hanem az akkumulátorok segítségével elegendő energiája marad a puha megálláshoz. Hogy egy-egy szerelvényen pontosan hány mágnes található, és ezeknek egyenként mekkora az emelőképességük, az üzleti titok.

A maglev szerelvények súlya egyenként ötven tonna, és húsz tonna hasznos terhet képesek megmozgatni. Telerakva nehezebbek, mint egy tank. De mindegy mekkora terhet szállít, mert sohasem ér hozzá a hídpálya beton és acél felületéhez. A jármű és a sínpálya helyzete annyira precíz, hogy a rázkódás gyakorlatilag elhanyagolható. Döbbenetes, hogy egy ekkora sebességgel száguldó jármű hogyan haladhat ennyire simán. Miközben a jármű végigszáguld a pályán, mintha egy videófilmet nézne az ember.

A maglev mágneses meghajtórendszerében alkalmazott motor megtalálható az Egyesült Államok egyik leggyorsabb hullámvasútjánál is, de a haditengerészet is tervezi a maglevre történő átállást repülőgéphordozó-anyahajóik katapultrendszereiben. Az új-mexikói sivatagban fekvő Holloman légierőbázis tesztpályáján 2003-ban földi sebességrekordot állítottak fel: tizezer-négyszázharminc km/órával. Ilyen hipergyorsaságra a maglev rendszer a mágnesek és a rakétahajtás kombinációjával képes.




A kínai kormány rendelte meg a világ első, harminc kilométer hosszúságú mágnesvasút rendszerét 2001-ben a Sanghajt a Pudong nemzetközi repülőtérrel összekötő szakaszra. Kellett ez, mert az előrejelzések szerint a közeljövőben több, mint kétmillió jármű fogja mozgásképtelenné tenni Sanghajt, és ma is az út gépkocsival egy órát vesz igénybe környezetszennyező módon. Mágnesvasúttal ugyanez csupán hét és fél percig tart. Az egyenes szakaszokon a vasút sebessége a négyszázötven kilométert is eléri. A beruházás költsége 1,2 milliárd amerikai dollár.

Az építés során a problémák akkor kezdődtek, amikor bepillantottak a már kiürített házak alatti talajrétegbe. Mert a teljes útvonal a Jangce és a Hung Pu folyók árterében húzódik, a lerakódott hordalék süllyed. Ráadásul a földrengésekkel és nyomukban a talajfolyóssal is számolni kell. A mérnökök végül is a pályaszerkezet súlyát mélyen a föld alatt osztották szét. A teljes pályaszakaszt huszonöt méterenként elhelyezett pillérek tartják. A pillérek a felszín alatt két méter vastag és tíz-tizenkét méter széles vasbeton tömbökön nyugszanak, azokat pedig mélyen a föld alá lenyúló cölöpök tartják. A cölöpöket harminc méter mélyre kellett leásni, sőt, egyes helyeken egészen hetven méterre, ami egy huszonhárom emeletes épület magasságának felel meg.

A kínai kormány további vonalak megépítését tervezi, sőt a mágnesvasút rendszert az egész ország területére szeretnék kiterjeszteni. Az egyik jövőbeli szakasz Sanghajt kötné össze Hangzhou turistavárosával. A százhetven kilométer hosszú pálya költségvetése négymilliárd dollár. Egy másik pedig a Sanghaj és Peking közötti ezerkétszáz kilométert hidalná át, potom huszonkét milliárd dollárért. Az annyi, mint tizennyolc millió amerikai dollár kilométerenként.



A maglev működése teljesen automatizált, a sebességet is számítógépek vezérlik. Ekkora sebességnél az emberi reakcióidő már nem elegendő. Egy baleset a tesztpályán Németországban mégis volt: az útjában felejtettek egy karbantartó járművet, ami tévedés 23 emberéletet követelt. A maglevnek nincs saját üzemanyagforrása, ezért nem volt robbanás, és a szerelvény ki sem siklott, de 200 km/órával becsapódni így is sok. A lényeg, hogy megpróbálhatunk mindent megtenni azért, hogy az emberi tényezőt kiiktassuk a rendszerből, valakinek akkor is meg kell nyomnia a zöld gombot. Valaki ezt meg is tette, csak éppen rossz időben. Mindez a tesztpályán történt Németországban. Kínában eddigi legkomolyabb hiba az egy-két másodperces késés volt.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Hajóutak a Föld legzordabb vidékeire


Egyéni keresés

Hajóutak a Föld legzordabb vidékeire
Ha tengeri luxus-hajóútról beszélünk, legtöbbünknek a Karib-, vagy a Földközi-tengeri napsütéses utazás jut eszünkbe, a napozófedélzeten kortyolgatott koktéllal. Pedig egyre többen fizetnek be olyan hajóutakra, ahol a jég nemcsak a pohárban fordul elő. Ezek a hajóutak nem a legolcsóbbak közül valók, de az átélt élmények talán megérik a súlyos százezreket.



Az egyre bővülő tengeri luxushajózási iparágon belül külön trendnek számít, amikor az utasok valamelyik hideg tengert, s a világ legzordabb vidékeit keresik fel egy- vagy kéthetes utazásaikon. Az ilyen úticélok közül Alaszka volt az első, de ma már számtalan lehetőség közül válogathatunk a Balti-tengeren, Kanada északi vizein, Grönland, vagy éppen az Antarktisz környékén - írja a New York Times Travel.
Egyedül az utóbbi helyre 35 ezer turistát várnak 2008-ban, míg 1992-93-ban összesen 6750 turista érkezett a földrészre. A nagy hajóstársaságok is felismerték, hogy a globális felmelegedés egyre fenyegető veszélyével párhuzamosan, egyre több turista gondolja úgy, hogy még addig szeretné látni az örök hó és jég birodalmát, amíg lehetősége van rá. Ezért ezek a cégek amúgy sem szerény programkínálatukba a sarkvidéki útvonalakat is felveszik.
A Crystal Cruises például egyik zászlóshajóját, a Crystal Symphony-t küldi majd karácsonykor és a szilveszteri időszakban Dél-amerikai útra a Horn-fok körül, valamint az Antarktiszra, ahol az Elefánt-sziget körül tesz egy kört a hajó. A részvételi díjak borsosak, 1 millió 440 ezer forintnál kezdődnek.
A Hurtigruten nevű társaság 17 napos hajóutat kínál Buenos Aires-i indulással, amelyre a cég vadonatúj M.S. Fram nevű expedíciós hajója indul. A hajón kisebb kutatócsónakok is helyet kapnak, ezekkel minden korábbinál távolabbi vidékekre, például az Antarktisz-félsziget mentén az alig látogatott Marguerite-öblbe viszik az utasokat. Az útra jövő januári és februári időpontokra lehet kabint foglalni alig több mint egymillió forintos áron. A Fram egyébként idén nyáron Grönlandra is hajózik és a nyolcnapos út keretében érinti a Jakobshavn-gleccsert, amelyet a világ legaktívabb jégfolyamaként tartanak számot és az utasok gyalogos túra keretében látogathatnak el néhány inuit faluba.
Az észak-quebec-i Kuujjuag városában székelő és egyébként szintén az inuit őslakos tulajdonosokkal büszkélkedő Cruise North Expeditions Kanada északi vizein közlekedik hajóival és idén nyári útvonalai közül az egyik legérdekesebb lehet, amelyik egy rövid megálló erejéig felkeresi a Beechey-szigetet, ahol az Észak-nyugati Átjáró keresésére indult, Sir John Franklin által vezetett expedíció résztvevőinek sírjait.
A Hapag-Lloyd júliusban és augusztusban két 14 és 15 napos utat indít Grönlandra 184 személyes expedíciós hajójával, a Hanseatic-kal. Az út során a hajó megáll a Disko-öbölben is.
A Princess Cruises az idei évben összesen nyolc hajót működtet alaszkai útvonalakon és a parti kirándulások száma is 37-re nő. Ezek között különlegesnek számít a Columbia-gleccser, ahová Valdez kikötőjéből jutnak el az utasok.
118 utas vehet részt az Abercombie & Kent társaság expedíciós hajója, a Clipper Odyssey útján Alaszkába. Az út különlegessége, hogy Szibériában is megáll a hajó, többek közt Kamcsatkán, ahol az utasok kirándulást tehetnek a félsziget 29 aktív vulkánjaihoz is.


[origo]


A cikket az alábbi címen találja az [origo]-ban:
http://origo.hu/utazas/20080222-hajoutak-a-fold-legzordabb-videkeire.html

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Luxus hajóutak saját szervezésben és a Föld legzordabb vidékeire

 


Egyéni keresés

 


Luxus hajóutak saját szervezésben
Ma már egyre több utazási iroda vagy utazási portál kínálatában találkozhatunk különféle hajóutakkal és a magyar utazók körében is egyre népszerűbb az utazás ezen fajtája. Azok, akik először szánják magukat hajós utazásra, a nagy kínálatban sokszor nem tudják, melyik ajánlatot érdemes kiválasztani. Íme egy kis segítség, hogyan találjuk meg az árban legkedvezőbb és élményekben leggazdagabb hajóutat.




Napjainkban a tengeri hajós utazás az egyik leggyorsabban fejlődő irányzata az idegenforgalomnak, 2007-ben közel 20 százalékkal több turista fizetett be valamelyik népszerű útvonalra, mint egy évvel korábban. A nagy hajóstársaságok évről évre újabb, hatalmas tengerjárókat állítanak forgalomba, amelyek fedélzetén több ezer ember fér el kényelmesen.
A piac olyan nagy, hogy az egyes társaságok specializálódtak az utóbbi években: van olyan cég, amely elsősorban a gyerekes családokat célozza meg, van olyan, amelynek hajóin a szórakozás és a bulizás a legfontosabb és akad olyan is, ahol a kulturális programokra helyeződik a hangsúly.
Nem mindegy, mikor
Azoknak a turistáknak, akik korábban még nem vettek részt ilyen utazáson, nem árt, sőt kifejezetten tanácsos előre tájékozódni az út részleteiről, az árakon túl is. Első természetesen a megfelelő útvonal kiválasztása. Magyarországon a Földközi-tengeri és a Karib-térségbeli hajóutak a legismertebbek, előbbiek inkább a tavaszi-nyári időszakban gyakoriak, utóbbiak pedig a hurrikán-szezon végeztével, késő ősszel és a téli hónapokban. Ezeken kívül vannak természetesen egyéb útvonalak is, például az Északi-tengeren, Alaszka környékén, a Közel-Keleten, vagy legújabban Dél-kelet Ázsiában is.
Forrás: EPA
Ezen hajóutak közös jellemzője, hogy általában egy hétig, tíz napig tartanak - újabban vannak 3-4 napos programok is - s a hajók minden nap más-más kikötőben vetnek horgonyt, ahol különböző szárazföldi kulturális és sportprogramokon vehetnek részt az utasok. Az utazás alatt rendszerint legfeljebb egy olyan nap van, amikor a nappalt a tengeren tölti a hajó, amúgy rendesen éjszaka teszi meg a két állomás közötti távolságot.
Az útvonal kiválasztásakor a tengeri betegségre hajlamosak, nem árt, ha figyelembe veszik az időjárási adatokat is, mielőtt választanak. A Karib-tenger szigetei között például június elejétől november végéig gyakoriak a viharok, sőt ekkorra esik a hurrikán-szezon is, tehát ebben az időben errefelé nem tanácsos hajóutat foglalni. Egyébként sok társaságnál erre nincs is lehetőségünk, hiszen ezek a cégek a szezonok váltakozásainál flottáikat áthelyezik a Föld más térségeibe, ahol békésebb vizeken hajózhatnak.
A Dél-Amerikát megkerülő hajók utasai is számíthatnak mozgalmasabb napokra, főként a Horn-fok környékén, vagy például az Atlanti-óceánt átszelő útvonalakon is megtapasztalhatnak komolyabb hullámverést. A Földközi-tenger, vagy a Karib-térség vizei főszezonban viszont hagyományosan nyugodtabbak.

A hajó közepén jobb a gyomornak
A modern utasszállító hajók a repülőgépek szárnyaihoz hasonlatos stabilizátorokkal vannak felszerelve, amelyek a hajó fenekén a vízvonal alatt helyezkednek el, s erős hullámzásban kinyitják őket, így csökkentve a hajó himbálódzását. A gyomorkavaró mozgást így minimalizálják a tervezők, de teljesen megszűntetni nem tudják, a kabinban ülve mindig érezni fogjuk a tenger hullámzását. Ha nagyon tartunk a tengeri betegségtől, mi magunk is csökkenthetjük ennek kockázatát: válasszunk lehetőleg minél nagyobb, 3-4 ezer fős hajót az utazáshoz, s nem árt, ha a jó közérzet érdekében feláldozzuk a remek kilátást és a hajó belsejében, belső kabint foglalunk magunknak. A hajó középső részén a legkisebb ugyanis a vertikális mozgás. Indulás előtt érdemes a háziorvos tanácsát kérni a tengeri betegség elleni gyógyszerekről és tanácsos még indulás előtt beszerezni azokat, mert bár a hajóorvosnál is kaphatók ezek a szerek, de sokkal nagyobb összeget kell a helyszínen leszurkolni értük.

A csendes luxustól a nyüzsgő party-hajókig
Ha nem akarjuk teljesen tönkretenni első hajós utazásunkat, feltétlenül nézzünk utána az egyes hajóstársaságok és hajók jellegének is, valamint tájékozódjunk, hogy az adott hajókat milyen utasoknak ajánlják elsősorban! Ha például az elegáns kényelmet kedveljük, nem szeretjük a bömbölő zenét és folytonos gyerekzsivaj nélkül is megvagyunk, ráadásul megengedhetjük magunknak, hogy valamivel többet áldozzunk egy hajóútra, válasszuk például a Crystal, a Regent Seven Seas, vagy a Silvesreas társaságok valamelyik tengerjáróját!
Forrás: EPA
Ezen cégek hajói elegáns berendezésűek, kényelmes, nagy erkélyekkel rendelkező szobákat alakítottak ki bennük. Ezeken a hajókon nem találhatunk hatalmas vidámparkokat, csúszdákat és játéktermeket, a vendégek itt a jól felszerelt könyvárat preferálják és azt, ha a pincér név szerint szólít mindenkit, s emlékszik a vendégek kedvenc borára. Az ilyen hajóutakon a fő hangsúly a színvonalas, idegenvezető által kísért kulturális szárazföldi programokon van, de hajózás közben is különféle témájú előadásokat hallgathatnak az utasok.
A Regent Seven Seas útjain például rendszeresen előfordul, hogy egy városban az egyébként zárva tartó múzeumokat, kizárólag a hajó utasai kedvéért nyitják meg. Az elegáns hajókra természetesen jóval magasabb áron foglalhatunk magunknak kabint, és akkor se lepődjünk meg, ha a fedélzeten elfogyasztott italok számláján - a legtöbb hajóstársaság innen szerzi bevételeinek jelentős részét - egy szemtelenül magas összeg lesz látható.
A gyerekekkel utazók számára a kevésbé ismert, pontosabban nem elsősorban hajóflottájáról ismert Disney cég járatait ajánlhatjuk. A társaság 1998 óta van jelen a piacon, és a nagy sikerre való tekintettel folyamatosan bővíti flottáját. Tavaly óta európai útvonalakon is közlekednek a cég hajói, amelyek kialakítása és berendezése természetesen a rajzfilmekből ismert hangulatvilágot adja vissza. A Disney-hajókon szinte minden attrakció a gyerekek kedvében jár, van itt rajzfilm mozi, temérdek játékterem és játszótér, valamin 24 órás ingyenes fagylalt-automata is. Ezeken a hajókon az ételeket is a gyerekek igényéhez alakították.
A Disney-n kívül a Celebrity és a Holland America társaságok hajóin is találkozhatunk elsősorban a családok számára kialakított ajánlatokkal. Ezeken a hajókon a család minden tagjának kínálnak programokat, míg a gyerekek a játszóházban töltik az időt, a szülők egy szárazföldi terepjárós kiránduláson vesznek részt, a nagyszülők pedig a hajó wellness-részlegében kényeztetik magukat.
Aki pedig egy hajóút során a szórakozást, a nagy bulikat keresi inkább, valamelyik hatalmas úszó szállodát válasszák a Norwegian Cruise Line, a Carnival, vagy a Royal Caribbean flottájából! Ezeken az óceánjárókon éttermek és bárok sokasága, diszkók, játéktermek és különböző sportolási lehetőségek, vízi vidámpark, korcsolyapálya, sőt még bowling-pálya is várja a vendégeket. Ez utóbbi különösen nagy technikai bravúr egy mozgó hajó esetében.

Hasonlítsuk össze az árakat
Ahhoz, hogy a legkedvezőbb árakat megtaláljuk, a hazai utazási irodai kínálaton túl, nem árt egy kis önálló kutatást is végeznünk. A nagy hajózási szájtokon, mint például a cruise.com, vagy a cruiseshipcenters.com, szinte az összes hajóstársaság járatára foglalhatunk magunknak jegyet akár évekkel előre is. Ezeken ugyanis nem ritkán már 2010-es indulási időpontok is szerepelnek, és némileg a fapados jegyekhez hasonlóan itt is olcsóbban juthatunk az utazáshoz, ha idejekorán döntünk.
Forrás: EPA
Az említett oldalakon rendszeres tájékoztatást kaphatunk a különböző akciókról, kedvezményekről, vagy foglalhatunk utakat az úgynevezett repo-járatokra is. Az évszakok és az utazási szezonok váltakozásával a nagy hajóutak elsődleges célpontjai is változnak, különösen tavasszal és ősszel, amikor a hajózási társaságok új útvonalakat indítanak, a hidegre, vagy melegre forduló időjárás miatt. Ilyenkor a nagy személyszállító flottákat üzemeltető cégek az egyik báziskikötőből a másikba csoportosítják hajóikat, azaz szaknyelven újrapozícionálják a flottát. Természetesen ilyenkor sem üresen közlekednek a hajók, így ezekre a minden évben egyszer sorra kerülő, az angol kifejezésből elnevezett "Repo utakra" különösen kedvezményes áron válthatók jegyek.
Akinek pedig nincs ideje és energiája hétről hétre átböngészni a hajóutakat kínáló honlapok többségét és összehasonlítani az árakat, megteszi ezt helyette egy frappáns szolgáltatást kínáló szájt, a cruisecompete.com, ahol nem kell mást tennünk, mint regisztrálni, megadni a kívánt régiót, vagy hajóutat és e-mail címünkre rendszeresen küldik az adott útvonalra aktuálisan fellelhető legolcsóbb ajánlatokat.

A cikket az alábbi címen találja az [origo]-ban:
http://origo.hu/utazas/20080722-hajoutak-tengeri-hajozas-foglalas-olcso-hajoutak-karibtenger-foldkozitenger.html

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS